Luční seno - 50,-Kč / kg

Luční seno - 50,-Kč / kg
 

Luční seno

Seno tvoří základní část krmné dávky . Obsahuje 3 - 10% dusíkatých látek, minerální látky, vápník, fosfor, z vitamínů především karoteny a vitamíny skupiny B a vitamín E. Jakost sena závisí na botanickém složení, kvalitě půdy, na době sklizně, na vývojové fázi sklízených rostlin, na způsobu sušení a skladování.

Botanické složení našeho sena:

Kostřava luční (Festuca pratensis): Jemná pokožka a minimální výskyt trichomů naznačují výbornou kvalitu píce. Pomaleji dřevnatí a má vyšší koeficient stravitelnosti. Rovněž její chutnost je výborná

Bojínek luční (Phleum pratense): Do počátku metání je její kvalita a především její stravitelnost velmi vysoká, později  se však ve stéblech zvyšuje podíl ligninu a stravitelnost klesá . Při správném termínu sklizně patří k nejkvalitnějším travám.

Jílek vytrvalý (Lolium perenne): Vynikající pícnina. Jemná pokožka a minimální obsah sklerenchymu v listech podmiňují výjimečně vysokou stravitelnost v pastevní fázi, kdy v sušině bývá 15 % SNL a pouze 20 % vlákniny.

Lipnice luční (Poa pratensis): velmi oblíbená pícnina, dobře stravitelná a chutná.

 

Sklizeň: seno sklizeno z První seče - proto má dostatek vlákniny a odpovídající množství energie i bílkovin.

Skladování: seno je skladováno v krytých, ale větratelných prostorech, kde se zamezí  prašnosti nebo zaplísnění z důvodu vlhkosti.

Krmiva


Partnerské odkazy

http://www.spetlak.cz/